NKK Switches LB01KW01-28-EJ
LB01KW01-28-EJ picture photo
Mfg. Part Number
LB01KW01-28-EJ
Brief Description
INDICATOR
Datasheet Download
LB01KW01-28-EJ.pdf
Availability of LB01KW01-28-EJ
QUANTITY
LB01KW01-28-EJ Order Process
Ship out your order
Specifications of LB01KW01-28-EJ
Internal Part NumberEIS-LB01KW01-28-EJ
SeriesLB
TypeIncandescent
Lamp ColorYellow
Lens ColorYellow
Lens TransparencyDiffused
Ratings-
Voltage28V
Current-
Panel Cutout ShapeSquare
Panel Cutout Dimensions0.64" x 0.64" (16.20mm x 16.20mm)
Lens Style/SizeSquare with Flat Top, 13.20mm
Viewing Angle-
Termination StyleQuick Connect - 0.110" (2.8mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LB01KW01-28-EJ
Related LinksLB01KW0, LB01KW01-28-EJ Datasheet, NKK Switches Distributor
LB01KW01-28-EJ Details Description
Related parts for LB01KW01-28-EJ
MOSFET N-CH 450V 14A TO-247AC datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 16SOIC datasheet.pdf
CONN RECEPT 4X SCREWLOCK SMD PCB datasheet.pdf
CONN HEADER P5KF .5MM 40POS SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 340UF 250V SCREW datasheet.pdf
RELAY SSR SPST 35A W/HEATSINK ZC datasheet.pdf
D-Sub Connector Cap, Male Pins 60 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CABLE 4POS datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X22.86MM T766 datasheet.pdf
CAP FILM 390 NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf