NKK Switches LB15CKW01-5D24-JD
LB15CKW01-5D24-JD picture photo
Mfg. Part Number
LB15CKW01-5D24-JD
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V
Datasheet Download
LB15CKW01-5D24-JD.pdf
Availability of LB15CKW01-5D24-JD
QUANTITY
LB15CKW01-5D24-JD Order Process
Ship out your order
Specifications of LB15CKW01-5D24-JD
Internal Part NumberEIS-LB15CKW01-5D24-JD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSwitch Basics
3D CAD Models
RoHS InformationLB Series, Cert of Compliance
Featured ProductPushbutton Switches
3D ModelLB15CKW01-5D24-JD
PCN Design/SpecificationLB Epoxy Seal 21/Apr/2009
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating3A (AC/DC)
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapClear (Amber Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorLED, Amber
Illumination Voltage (Nominal)24 VDC
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection-
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.00mm Dia
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
Mechanical Life1,000,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LB15CKW01-5D24-JD
Related LinksLB15CKW0, LB15CKW01-5D24-JD Datasheet, NKK Switches Distributor
LB15CKW01-5D24-JD Details Description
Related parts for LB15CKW01-5D24-JD
LED DOME 5MM MIDG FLNG 636NM RED datasheet.pdf
RES SMD 6.19 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS MALE PANEL #20 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES SMD 0.1 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CARDEDGE SLIM PCI 184POS 15U datasheet.pdf
CONN PLUG 64POS 1MM SMD GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
ANT DIPO CUST 1.4GHZ RPSMA MALE datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 3A 66 MOHM SMD datasheet.pdf