NKK Switches LB15CKW01-5D24-JD
LB15CKW01-5D24-JD picture photo
Mfg. Part Number
LB15CKW01-5D24-JD
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V
Datasheet Download
LB15CKW01-5D24-JD.pdf
Availability of LB15CKW01-5D24-JD
QUANTITY
LB15CKW01-5D24-JD Order Process
Ship out your order
Specifications of LB15CKW01-5D24-JD
Internal Part NumberEIS-LB15CKW01-5D24-JD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSwitch Basics
3D CAD Models
RoHS InformationLB Series, Cert of Compliance
Featured ProductPushbutton Switches
3D ModelLB15CKW01-5D24-JD
PCN Design/SpecificationLB Epoxy Seal 21/Apr/2009
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesLB
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating3A (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapClear (Amber Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorLED, Amber
Illumination Voltage (Nominal)24 VDC
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection-
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.00mm Dia
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
Mechanical Life1,000,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LB15CKW01-5D24-JD
Related LinksLB15CKW0, LB15CKW01-5D24-JD Datasheet, NKK Switches Distributor
LB15CKW01-5D24-JD Details Description
Related parts for LB15CKW01-5D24-JD
HDI PIN ASSY 3 ROW 75 POS datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 5A 240VAC 32VDC datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES 73.2 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 4COND 22AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 40POS datasheet.pdf
MICRO 25C S 6" YEL JACKS NI datasheet.pdf
381 TB SOCKET WF RA datasheet.pdf
RES 23.7K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
26500 55C 55#20 S BY RECP WC datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 15A SYNC 34PQFN datasheet.pdf