NKK Switches LB15RKG01-5F05-JB
LB15RKG01-5F05-JB picture photo
Mfg. Part Number
LB15RKG01-5F05-JB
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 28V
Datasheet Download
LB15RKG01-5F05-JB.pdf
Availability of LB15RKG01-5F05-JB
QUANTITY
LB15RKG01-5F05-JB Order Process
Ship out your order
Specifications of LB15RKG01-5F05-JB
Internal Part NumberEIS-LB15RKG01-5F05-JB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules3D CAD Models
Featured ProductPushbutton Switches
3D ModelLB15RKG01-5F05-JB
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC28V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeRectangular, Button
Color - Actuator/CapClear (White Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)5 VDC
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection-
Features-
Panel Cutout DimensionsRectangular - 22.40mm x 16.20mm
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LB15RKG01-5F05-JB
Related LinksLB15RKG0, LB15RKG01-5F05-JB Datasheet, NKK Switches Distributor
LB15RKG01-5F05-JB Details Description
Related parts for LB15RKG01-5F05-JB
AC/AC WALL MOUNT ADAPTER 9V 5W datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA ZIF GOLD datasheet.pdf
SW KEYLOCK 16MM KEYCODE 007 250V datasheet.pdf
CONN HEADER 26PS R/A SHORT LATCH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS R/A .050 DIP datasheet.pdf
LIMIT SWITCH LEVER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 200W datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 112BGA datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 20% 15V 2915 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V X8R AXIAL datasheet.pdf