NKK Switches LB15RKW01-12-EJ
LB15RKW01-12-EJ picture photo
Mfg. Part Number
LB15RKW01-12-EJ
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V
Datasheet Download
LB15RKW01-12-EJ.pdf
Availability of LB15RKW01-12-EJ
QUANTITY
LB15RKW01-12-EJ Order Process
Ship out your order
Specifications of LB15RKW01-12-EJ
Internal Part NumberEIS-LB15RKW01-12-EJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSwitch Basics
3D CAD Models
RoHS InformationLB Series, Cert of Compliance
Featured ProductPushbutton Switches
3D ModelLB15RKW01-12-EJ
PCN Design/SpecificationLB Epoxy Seal 21/Apr/2009
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesLB
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating3A (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeRectangular, Button
Color - Actuator/CapYellow
Illumination Type, ColorIncandescent, Yellow
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection-
Features-
Panel Cutout DimensionsRectangular - 22.40mm x 16.20mm
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
Mechanical Life1,000,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LB15RKW01-12-EJ
Related LinksLB15RKW, LB15RKW01-12-EJ Datasheet, NKK Switches Distributor
LB15RKW01-12-EJ Details Description
Related parts for LB15RKW01-12-EJ
CAP CER 1UF 10V X7R 1206 datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 560K OHM 8SIP datasheet.pdf
Connector Receptacle 26 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS R/A .050 SLD datasheet.pdf
CONN UHF PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 1.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT WIRE 12POS R/A datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 26AWG WHT/GRY datasheet.pdf
RES CHAS MNT 23.2 OHM 1% 10W datasheet.pdf
RES 36 OHM 1.5W 5% AXIAL datasheet.pdf