NKK Switches LB15RKW01-C/AT4057
LB15RKW01-C/AT4057 picture photo
Mfg. Part Number
LB15RKW01-C/AT4057
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V
Datasheet Download
LB15RKW01-C/AT4057.pdf
Availability of LB15RKW01-C/AT4057
QUANTITY
LB15RKW01-C/AT4057 Order Process
Ship out your order
Specifications of LB15RKW01-C/AT4057
Internal Part NumberEIS-LB15RKW01-C/AT4057
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationLB Series, Cert of Compliance
Featured ProductPushbutton Switches
PCN Design/SpecificationLB Epoxy Seal 21/Apr/2009
PackagingBulk
TypeStandard
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating3A (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeRectangular, Button
Color - Actuator/CapRed
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection-
Features-
Panel Cutout DimensionsRectangular - 22.40mm x 16.20mm
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LB15RKW01-C/AT4057
Related LinksLB15RKW01, LB15RKW01-C/AT4057 Datasheet, NKK Switches Distributor
LB15RKW01-C/AT4057 Details Description
Related parts for LB15RKW01-C/AT4057
FUSE HLDR BLADE 32V 30A IN LINE datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 1.6KV 110A DO203 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES 12 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
COMB BLOCK datasheet.pdf
MOSFET N-CH 75V 42A DPAK datasheet.pdf