NKK Switches LB15SKG01-5C05-JB
LB15SKG01-5C05-JB picture photo
Mfg. Part Number
LB15SKG01-5C05-JB
Brief Description
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V
Datasheet Download
LB15SKG01-5C05-JB.pdf
Availability of LB15SKG01-5C05-JB
QUANTITY
LB15SKG01-5C05-JB Order Process
Ship out your order
Specifications of LB15SKG01-5C05-JB
Internal Part NumberEIS-LB15SKG01-5C05-JB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSwitch Basics
3D CAD Models
RoHS InformationLB Series, Cert of Compliance
Featured ProductPushbutton Switches
3D ModelLB15SKG01-5C05-JB
PCN Design/SpecificationLB Epoxy Seal 21/Apr/2009
Actuator TypeSquare, Button
Color - Actuator/CapClear (White Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)5 VDC
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection-
Features-
Panel Cutout DimensionsSquare - 16.20mm²
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LB15SKG01-5C05-JB
Related LinksLB15SKG0, LB15SKG01-5C05-JB Datasheet, NKK Switches Distributor
LB15SKG01-5C05-JB Details Description
Related parts for LB15SKG01-5C05-JB
IC LINE DRVR W/SENSOR 1-W 8-SOIC datasheet.pdf
CONN RECEPT 9POS 20AWG MTA156 datasheet.pdf
IC SWITCH SPST 8SOIC datasheet.pdf
IC ADC 8BIT 45.5KSPS LP 8-SOIC datasheet.pdf
SWITCH SPDT 15A FLEXIBLE ROD datasheet.pdf
CAP CER 47PF 25V X7R 0402 datasheet.pdf
LABEL 3X2" BLACK ON GREEN 50/PK datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 66POS SKT datasheet.pdf
IC DDR2 SDRAM 256M 2.5NS 84WBGA datasheet.pdf
RES SMD 270 OHM 5% 1/3W 1210 datasheet.pdf