NKK Switches LB15SKW01-5C24-JB
LB15SKW01-5C24-JB picture photo
Mfg. Part Number
LB15SKW01-5C24-JB
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V
Datasheet Download
LB15SKW01-5C24-JB.pdf
Availability of LB15SKW01-5C24-JB
QUANTITY
LB15SKW01-5C24-JB Order Process
Ship out your order
Specifications of LB15SKW01-5C24-JB
Internal Part NumberEIS-LB15SKW01-5C24-JB
Featured ProductPushbutton Switches
3D ModelLB15SKW01-5C24-JB
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating3A (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeSquare, Button
Color - Actuator/CapClear (White Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)24 VDC
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection-
Features-
Panel Cutout DimensionsSquare - 16.20mm²
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
Mechanical Life1,000,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LB15SKW01-5C24-JB
Related LinksLB15SKW0, LB15SKW01-5C24-JB Datasheet, NKK Switches Distributor
LB15SKW01-5C24-JB Details Description
Related parts for LB15SKW01-5C24-JB
FUSE GLASS 3A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
RES 8.2 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC SHIFT REGISTER 8BIT 16SOIC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 768B OTP 18DIP datasheet.pdf
RES SMD 11.5K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONTROL KNOB datasheet.pdf
SENSOR PRES 1PSI GAUG 5V DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 3.3V 15W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W datasheet.pdf
RES 1K OHM .3W .01% AXIAL datasheet.pdf