NKK Switches LB15WKG01-5C24-JB
LB15WKG01-5C24-JB picture photo
Mfg. Part Number
LB15WKG01-5C24-JB
Brief Description
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V
Datasheet Download
LB15WKG01-5C24-JB.pdf
Availability of LB15WKG01-5C24-JB
QUANTITY
LB15WKG01-5C24-JB Order Process
Ship out your order
Specifications of LB15WKG01-5C24-JB
Internal Part NumberEIS-LB15WKG01-5C24-JB
3D CAD Models
RoHS InformationSeries, Cert of Compliance
Featured ProductPushbutton Switches
3D ModelLB15WKG01-5C24-JB
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapClear (White Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)24 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.00mm Dia
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
Mechanical Life1,000,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LB15WKG01-5C24-JB
Related LinksLB15WKG0, LB15WKG01-5C24-JB Datasheet, NKK Switches Distributor
LB15WKG01-5C24-JB Details Description
Related parts for LB15WKG01-5C24-JB
RES 1.2K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 1.5KV X7R 1812 datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 25V 7.8A DPAK datasheet.pdf
IC ADC 12BIT CMOS 117KHZ 28SOIC datasheet.pdf
RES SMD 768 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS 45DEG 5.08MM datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf