NKK Switches LB15WKG01-5F12-JF
LB15WKG01-5F12-JF picture photo
Mfg. Part Number
LB15WKG01-5F12-JF
Brief Description
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V
Datasheet Download
LB15WKG01-5F12-JF.pdf
Availability of LB15WKG01-5F12-JF
QUANTITY
LB15WKG01-5F12-JF Order Process
Ship out your order
Specifications of LB15WKG01-5F12-JF
Internal Part NumberEIS-LB15WKG01-5F12-JF
Featured ProductPushbutton Switches
3D ModelLB15WKG01-5F12-JF
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC28V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapClear (Green Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)12 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.00mm Dia
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LB15WKG01-5F12-JF
Related LinksLB15WKG0, LB15WKG01-5F12-JF Datasheet, NKK Switches Distributor
LB15WKG01-5F12-JF Details Description
Related parts for LB15WKG01-5F12-JF
IC LATCH/DECODER/SHIFTR 16SOEIAJ datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
RES METAL OX 2W 2.2K OHM 5% AXL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 6A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
ELBOW 4951 SERIES STEEL datasheet.pdf
RES 19.6K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
KIT EVAL HMC834LP6GE datasheet.pdf
MICROPHONE datasheet.pdf
CABLE FIBER OPTIC datasheet.pdf
RES SMD 162 OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
1.25MM M HSG 50POS datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf