NKK Switches LB15WKW01-6B-JB
LB15WKW01-6B-JB picture photo
Mfg. Part Number
LB15WKW01-6B-JB
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V
Datasheet Download
LB15WKW01-6B-JB.pdf
Availability of LB15WKW01-6B-JB
QUANTITY
LB15WKW01-6B-JB Order Process
Ship out your order
Specifications of LB15WKW01-6B-JB
Internal Part NumberEIS-LB15WKW01-6B-JB
Featured ProductPushbutton Switches
3D ModelLB15WKW01-6B-JB
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating3A (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapClear (White Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorLED, White
Illumination Voltage (Nominal)3.6 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.00mm Dia
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LB15WKW01-6B-JB
Related LinksLB15WKW, LB15WKW01-6B-JB Datasheet, NKK Switches Distributor
LB15WKW01-6B-JB Details Description
Related parts for LB15WKW01-6B-JB
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Free Hanging (In-Line); Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONN SPRING CONT 40 POS .256 SMD datasheet.pdf
IC TIRE PRESSURE SENSOR PDSO-14 datasheet.pdf
IC PFC CTRLR AVERAGE CURR 16SOIC datasheet.pdf
POWER CABLE W/BRAKE 30M datasheet.pdf
RES 2.55K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 383K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 1.8UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf