NKK Switches LB15WKW01-CJ
LB15WKW01-CJ picture photo
Mfg. Part Number
LB15WKW01-CJ
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V
Datasheet Download
LB15WKW01-CJ.pdf
Availability of LB15WKW01-CJ
QUANTITY
LB15WKW01-CJ Order Process
Ship out your order
Specifications of LB15WKW01-CJ
Internal Part NumberEIS-LB15WKW01-CJ
Featured ProductPushbutton Switches
3D ModelLB15WKW01/-CJ
PackagingBulk
TypeStandard
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating3A (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapRed
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.00mm Dia
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LB15WKW01-CJ
Related LinksLB15WK, LB15WKW01-CJ Datasheet, NKK Switches Distributor
LB15WKW01-CJ Details Description
Related parts for LB15WKW01-CJ
LCD MODULE 20X4 CHAR REFL TN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SPEAKER 8OHM .3W 87DB 15MM PCMT datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/4W 5% CF MINI datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
TVS DIODE 7.5VWM 14.3VC DO204AC datasheet.pdf
CAP ALUM 2000UF 25V AXIAL datasheet.pdf