NKK Switches LB16CKW01-12-JB
LB16CKW01-12-JB picture photo
Mfg. Part Number
LB16CKW01-12-JB
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V
Datasheet Download
LB16CKW01-12-JB.pdf
Availability of LB16CKW01-12-JB
QUANTITY
LB16CKW01-12-JB Order Process
Ship out your order
Specifications of LB16CKW01-12-JB
Internal Part NumberEIS-LB16CKW01-12-JB
Featured ProductPushbutton Switches
3D ModelLB16CKW01-12-JB
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating3A (AC/DC)
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapClear (White Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorIncandescent, White
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection-
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.00mm Dia
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
Mechanical Life200,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LB16CKW01-12-JB
Related LinksLB16CKW, LB16CKW01-12-JB Datasheet, NKK Switches Distributor
LB16CKW01-12-JB Details Description
Related parts for LB16CKW01-12-JB
RES SMD 2.94K OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 360 OHM 5% 3W Z BEND datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS 18AWG MTA-156 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 16V 10% 2910 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
MOD EVAL DEV TMS320DM6467 datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 70POS datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V 12W datasheet.pdf