NKK Switches LB16SKG01-12-EJ
LB16SKG01-12-EJ picture photo
Mfg. Part Number
LB16SKG01-12-EJ
Brief Description
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V
Datasheet Download
LB16SKG01-12-EJ.pdf
Availability of LB16SKG01-12-EJ
QUANTITY
LB16SKG01-12-EJ Order Process
Ship out your order
Specifications of LB16SKG01-12-EJ
Internal Part NumberEIS-LB16SKG01-12-EJ
3D CAD Models
RoHS InformationLB Series, Cert of Compliance
Featured ProductPushbutton Switches
3D ModelLB16SKG01-12-EJ
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-On
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeSquare, Button
Color - Actuator/CapYellow
Illumination Type, ColorIncandescent, Yellow
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection-
Features-
Panel Cutout DimensionsSquare - 16.20mm²
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
Mechanical Life200,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LB16SKG01-12-EJ
Related LinksLB16SKG, LB16SKG01-12-EJ Datasheet, NKK Switches Distributor
LB16SKG01-12-EJ Details Description
Related parts for LB16SKG01-12-EJ
RES ARRAY 7 RES 510 OHM 14SOIC datasheet.pdf
IC CLK BUFF 18OUT 100MHZ 100LQFP datasheet.pdf
RES SMD 432K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 3V 10% 0805 datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 50V 1111 datasheet.pdf
FUSE 550A 690V 1KN/110 AR UC datasheet.pdf
RES 18.9K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 39.2K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD datasheet.pdf