NKK Switches LB16WKG01-12-EJ
LB16WKG01-12-EJ picture photo
Mfg. Part Number
LB16WKG01-12-EJ
Brief Description
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V
Datasheet Download
LB16WKG01-12-EJ.pdf
Availability of LB16WKG01-12-EJ
QUANTITY
LB16WKG01-12-EJ Order Process
Ship out your order
Specifications of LB16WKG01-12-EJ
Internal Part NumberEIS-LB16WKG01-12-EJ
3D CAD Models
RoHS InformationSeries, Cert of Compliance
Featured ProductPushbutton Switches
3D ModelLB16WKG01-12-EJ
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-On
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapYellow
Illumination Type, ColorIncandescent, Yellow
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.00mm Dia
Operating Temperature-25°C ~ 50°C