Taiyo Yuden LB2518T221K
LB2518T221K picture photo
Mfg. Part Number
LB2518T221K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 220UH 40MA 4.5 OHM SMD
Datasheet Download
LB2518T221K.pdf
Availability of LB2518T221K
QUANTITY
LB2518T221K Order Process
Ship out your order
Specifications of LB2518T221K
Internal Part NumberEIS-LB2518T221K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesEMC Applications
Featured ProductLB Series Inductors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesLB
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance220µH
Tolerance±10%
Current Rating40mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)4.5 Ohm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant5.5MHz
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test796kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1007 (2518 Metric)
Size / Dimension0.098" L x 0.072" W (2.50mm x 1.80mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
Supplier Device Package1007 (2518 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LB2518T221K
Related LinksLB251, LB2518T221K Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
LB2518T221K Details Description
Related parts for LB2518T221K
IC TRANS 3.3V ETHERNET 64LQFP datasheet.pdf
CONN RECEPT PIN .699" datasheet.pdf
Connector Receptacle 20 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 900MA 358 MOHM datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 6POS datasheet.pdf
BASE ELEMENT datasheet.pdf
RES 1.74M OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 816 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf