NKK Switches LB25CKW01-5D24-JD
LB25CKW01-5D24-JD picture photo
Mfg. Part Number
LB25CKW01-5D24-JD
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V
Datasheet Download
LB25CKW01-5D24-JD.pdf
Availability of LB25CKW01-5D24-JD
QUANTITY
LB25CKW01-5D24-JD Order Process
Ship out your order
Specifications of LB25CKW01-5D24-JD
Internal Part NumberEIS-LB25CKW01-5D24-JD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSwitch Basics
3D CAD Models
RoHS InformationLB Series, Cert of Compliance
Featured ProductPushbutton Switches
3D ModelLB25CKW01-5D24-JD
PCN Design/SpecificationLB Epoxy Seal 21/Apr/2009
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesLB
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating3A (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapClear (Amber Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorLED, Amber
Illumination Voltage (Nominal)24 VDC
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection-
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.00mm Dia
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
Mechanical Life1,000,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LB25CKW01-5D24-JD
Related LinksLB25CKW0, LB25CKW01-5D24-JD Datasheet, NKK Switches Distributor
LB25CKW01-5D24-JD Details Description
Related parts for LB25CKW01-5D24-JD
CONN HEADER .100 DUAL STR 40POS datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 14TSSOP datasheet.pdf
IC AMP AUDIO 1.2W STER D 14LLP datasheet.pdf
IDC CABLE - HPL16H/AE16M/X datasheet.pdf
RES SMD 1.33K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
RETAINER 20MM COIN CELL SMD datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 10% AXIAL CAN datasheet.pdf
DIP CABLE 20POS datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
RELAY GEN PURP datasheet.pdf
CAP FILM 56NF5% 630VDC RAD datasheet.pdf