NKK Switches LB25RKW01-5C12-JC
LB25RKW01-5C12-JC picture photo
Mfg. Part Number
LB25RKW01-5C12-JC
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V
Datasheet Download
LB25RKW01-5C12-JC.pdf
Availability of LB25RKW01-5C12-JC
QUANTITY
LB25RKW01-5C12-JC Order Process
Ship out your order
Specifications of LB25RKW01-5C12-JC
Internal Part NumberEIS-LB25RKW01-5C12-JC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSwitch Basics
3D CAD Models
RoHS InformationLB Series, Cert of Compliance
Featured ProductPushbutton Switches
3D ModelLB25RKW01-5C12-JC
PCN Design/SpecificationLB Epoxy Seal 21/Apr/2009
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesLB
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating3A (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeRectangular, Button
Color - Actuator/CapClear (Red Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)12 VDC
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection-
Features-
Panel Cutout DimensionsRectangular - 22.40mm x 16.20mm
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
Mechanical Life1,000,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LB25RKW01-5C12-JC
Related LinksLB25RKW0, LB25RKW01-5C12-JC Datasheet, NKK Switches Distributor
LB25RKW01-5C12-JC Details Description
Related parts for LB25RKW01-5C12-JC
CONN D-SUB RCPT 44POS CRIMP datasheet.pdf
CONN D-SUB PLUG 15POS CRIMP SNAP datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 5A 250VAC/VDC RAD datasheet.pdf
APPLIANCE INLET FLTR 4A datasheet.pdf
ENCODER CABLE 20M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
RES 68K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 133K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 37.4 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf