NKK Switches LB25SKG01-5C24-JB
LB25SKG01-5C24-JB picture photo
Mfg. Part Number
LB25SKG01-5C24-JB
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.4VA 28V
Datasheet Download
LB25SKG01-5C24-JB.pdf
Availability of LB25SKG01-5C24-JB
QUANTITY
LB25SKG01-5C24-JB Order Process
Ship out your order
Specifications of LB25SKG01-5C24-JB
Internal Part NumberEIS-LB25SKG01-5C24-JB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules3D CAD Models
Featured ProductPushbutton Switches
3D ModelLB25SKG01-5C24-JB
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC28V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeSquare, Button
Color - Actuator/CapClear (White Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)24 VDC
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection-
Features-
Panel Cutout DimensionsSquare - 16.20mm²
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
Mechanical Life1,000,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LB25SKG01-5C24-JB
Related LinksLB25SKG0, LB25SKG01-5C24-JB Datasheet, NKK Switches Distributor
LB25SKG01-5C24-JB Details Description
Related parts for LB25SKG01-5C24-JB
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
PH.MODULE 56KHZ S.VIEW datasheet.pdf
POE+ GIGA-MINIMC, 2TX/LX-SM1310- datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 100POS .050 SMD datasheet.pdf
TB10 M/PLATE ST ZINC datasheet.pdf
CAP CER 24PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
TV 6C 6#12 PIN PLUG datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN 3.3VOUT datasheet.pdf