NKK Switches LB25SKW01-28-JC
LB25SKW01-28-JC picture photo
Mfg. Part Number
LB25SKW01-28-JC
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V
Datasheet Download
LB25SKW01-28-JC.pdf
Availability of LB25SKW01-28-JC
QUANTITY
LB25SKW01-28-JC Order Process
Ship out your order
Specifications of LB25SKW01-28-JC
Internal Part NumberEIS-LB25SKW01-28-JC
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating3A (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeSquare, Button
Color - Actuator/CapClear (Red Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorIncandescent, Red
Illumination Voltage (Nominal)28 VAC
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection-
Features-
Panel Cutout DimensionsSquare - 16.20mm²
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LB25SKW01-28-JC
Related LinksLB25SKW, LB25SKW01-28-JC Datasheet, NKK Switches Distributor
LB25SKW01-28-JC Details Description
Related parts for LB25SKW01-28-JC
CONN HEADER .100 SINGL R/A 5POS datasheet.pdf
RES SMD 383 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 16V 10% 2312 datasheet.pdf
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
IC REG BUCK 1.5V 0.5A SYNC 10SON datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
MODULE DDR2 SDRAM 2GB 240UDIMM datasheet.pdf
CAP CER 24PF 16V C0G 01005 datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CONN RCPT 53POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf