NKK Switches LB25WKG01-12-GJ
LB25WKG01-12-GJ picture photo
Mfg. Part Number
LB25WKG01-12-GJ
Brief Description
SWITCH PUSH DPDT 0.4VA 28V
Datasheet Download
LB25WKG01-12-GJ.pdf
Availability of LB25WKG01-12-GJ
QUANTITY
LB25WKG01-12-GJ Order Process
Ship out your order
Specifications of LB25WKG01-12-GJ
Internal Part NumberEIS-LB25WKG01-12-GJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSwitch Basics
3D CAD Models
RoHS InformationSeries, Cert of Compliance
Featured ProductPushbutton Switches
3D ModelLB25WKG01-12-GJ
PCN Design/SpecificationLB Epoxy Seal 21/Apr/2009
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC28V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapBlue
Illumination Type, ColorIncandescent, Blue
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.00mm Dia
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
Mechanical Life1,000,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LB25WKG01-12-GJ
Related LinksLB25WKG, LB25WKG01-12-GJ Datasheet, NKK Switches Distributor
LB25WKG01-12-GJ Details Description
Related parts for LB25WKG01-12-GJ
RES ARRAY 15 RES 330 OHM 16SOIC datasheet.pdf
CONV DC-DC 1W 5VIN 12VOUT DUAL datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 25V X7R 0603 datasheet.pdf