NKK Switches LB25WKW01-5D12-JD
LB25WKW01-5D12-JD picture photo
Mfg. Part Number
LB25WKW01-5D12-JD
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V
Datasheet Download
LB25WKW01-5D12-JD.pdf
Availability of LB25WKW01-5D12-JD
QUANTITY
LB25WKW01-5D12-JD Order Process
Ship out your order
Specifications of LB25WKW01-5D12-JD
Internal Part NumberEIS-LB25WKW01-5D12-JD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSwitch Basics
3D CAD Models
RoHS InformationSeries, Cert of Compliance
Featured ProductPushbutton Switches
3D ModelLB25WKW01-5D12-JD
PCN Design/SpecificationLB Epoxy Seal 21/Apr/2009
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating3A (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapClear (Amber Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorLED, Amber
Illumination Voltage (Nominal)12 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.00mm Dia
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
Mechanical Life1,000,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LB25WKW01-5D12-JD
Related LinksLB25WKW0, LB25WKW01-5D12-JD Datasheet, NKK Switches Distributor
LB25WKW01-5D12-JD Details Description
Related parts for LB25WKW01-5D12-JD
RELAY SSR 240VAC 5A TRIAC 4-SIP datasheet.pdf
IC XDCP 100TAP 50K 3-WIRE 8TSSOP datasheet.pdf
CONN 24POS IDC SOCKET GOLD W/POL datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 150MA 6.2 OHM SMD datasheet.pdf
LED XLAMP CXA1507 8.9MM WHT datasheet.pdf
LIQUID TIGHT PLUG BLK .750" HL datasheet.pdf
TRANSFORMER datasheet.pdf
RES 570 OHM 0.3W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 10A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC RELAY OUT 24V datasheet.pdf