NKK Switches LB25WKW01-5D24-JD
LB25WKW01-5D24-JD picture photo
Mfg. Part Number
LB25WKW01-5D24-JD
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V
Datasheet Download
LB25WKW01-5D24-JD.pdf
Availability of LB25WKW01-5D24-JD
QUANTITY
LB25WKW01-5D24-JD Order Process
Ship out your order
Specifications of LB25WKW01-5D24-JD
Internal Part NumberEIS-LB25WKW01-5D24-JD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules3D CAD Models
Featured ProductPushbutton Switches
3D ModelLB25WKW01-5D24-JD
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating3A (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapClear (Amber Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorLED, Amber
Illumination Voltage (Nominal)24 VDC
Mounting TypePanel Mount, Front
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
Features-
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.00mm Dia
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LB25WKW01-5D24-JD
Related LinksLB25WKW0, LB25WKW01-5D24-JD Datasheet, NKK Switches Distributor
LB25WKW01-5D24-JD Details Description
Related parts for LB25WKW01-5D24-JD
DIODE SCHOTTKY 45V 6A D2PAK datasheet.pdf
SIDACTOR BI 90V 150A TO-92 datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 50V NP0 1825 datasheet.pdf
DAHT PIDG FLAG 10-16AWG datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 20SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
CONN BACKSHELL 6P PLASTIC datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 102 TYPE A 7POS datasheet.pdf