NKK Switches LB26RKG01-5C24-JC
LB26RKG01-5C24-JC picture photo
Mfg. Part Number
LB26RKG01-5C24-JC
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.4VA 28V
Datasheet Download
LB26RKG01-5C24-JC.pdf
Availability of LB26RKG01-5C24-JC
QUANTITY
LB26RKG01-5C24-JC Order Process
Ship out your order
Specifications of LB26RKG01-5C24-JC
Internal Part NumberEIS-LB26RKG01-5C24-JC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules3D CAD Models
Featured ProductPushbutton Switches
3D ModelLB26RKG01-5C24-JC
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesLB
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC28V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeRectangular, Button
Color - Actuator/CapClear (Red Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)24 VDC
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection-
Features-
Panel Cutout DimensionsRectangular - 22.40mm x 16.20mm
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
Mechanical Life200,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LB26RKG01-5C24-JC
Related LinksLB26RKG0, LB26RKG01-5C24-JC Datasheet, NKK Switches Distributor
LB26RKG01-5C24-JC Details Description
Related parts for LB26RKG01-5C24-JC
CONN EDGECARD 50POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
QKE HDR SS STR TP datasheet.pdf
IC VREF SERIES PROG TSOT-6 datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
TRIMMER 500K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
RES 63.4K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 33PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 3.3V 6W datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 5% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf