NKK Switches LB26RKW01-12-CJ
LB26RKW01-12-CJ picture photo
Mfg. Part Number
LB26RKW01-12-CJ
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V
Datasheet Download
LB26RKW01-12-CJ.pdf
Availability of LB26RKW01-12-CJ
QUANTITY
LB26RKW01-12-CJ Order Process
Ship out your order
Specifications of LB26RKW01-12-CJ
Internal Part NumberEIS-LB26RKW01-12-CJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules3D CAD Models
Featured ProductPushbutton Switches
3D ModelLB26RKW01-12-CJ
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating3A (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeRectangular, Button
Color - Actuator/CapRed
Illumination Type, ColorIncandescent, Red
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection-
Features-
Panel Cutout DimensionsRectangular - 22.40mm x 16.20mm
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
Mechanical Life200,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LB26RKW01-12-CJ
Related LinksLB26RKW, LB26RKW01-12-CJ Datasheet, NKK Switches Distributor
LB26RKW01-12-CJ Details Description
Related parts for LB26RKW01-12-CJ
RES 7.87K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC CPU SUPERV 8K EEPROM 8DIP datasheet.pdf
HANDLE TORQUE 4.8" - 5" datasheet.pdf
HV BCM BUS CONVERT 12.5V 300W datasheet.pdf
RES SMD 649 OHM 1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
RES 66.5 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf