NKK Switches LB26RKW01-5D12-JB
LB26RKW01-5D12-JB picture photo
Mfg. Part Number
LB26RKW01-5D12-JB
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V
Datasheet Download
LB26RKW01-5D12-JB.pdf
Availability of LB26RKW01-5D12-JB
QUANTITY
LB26RKW01-5D12-JB Order Process
Ship out your order
Specifications of LB26RKW01-5D12-JB
Internal Part NumberEIS-LB26RKW01-5D12-JB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSwitch Basics
How Illuminated Switches Work
3D CAD Models
RoHS InformationLB Series, Cert of Compliance
Featured ProductPushbutton Switches
3D ModelLB26RKW01-5D12-JB
PCN Design/SpecificationLB Epoxy Seal 21/Apr/2009
Switch FunctionOn-On
Current Rating3A (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeRectangular, Button
Color - Actuator/CapClear (White Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorLED, Amber
Illumination Voltage (Nominal)12 VDC
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection-
Features-
Panel Cutout DimensionsRectangular - 22.40mm x 16.20mm
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LB26RKW01-5D12-JB
Related LinksLB26RKW0, LB26RKW01-5D12-JB Datasheet, NKK Switches Distributor
LB26RKW01-5D12-JB Details Description
Related parts for LB26RKW01-5D12-JB
ZFK16BU datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 14POS R/A datasheet.pdf
CBL RIBN 25COND 0.050 GRAY 100' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W datasheet.pdf
RES SMD 40.2KOHM 0.01% 1.2W 2512 datasheet.pdf
Q30R NAT HS 6.30" Q TIE datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12MM XCUT datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 30W datasheet.pdf