NKK Switches LB26RKW01-5F24-JF
LB26RKW01-5F24-JF picture photo
Mfg. Part Number
LB26RKW01-5F24-JF
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V
Datasheet Download
LB26RKW01-5F24-JF.pdf
Availability of LB26RKW01-5F24-JF
QUANTITY
LB26RKW01-5F24-JF Order Process
Ship out your order
Specifications of LB26RKW01-5F24-JF
Internal Part NumberEIS-LB26RKW01-5F24-JF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules3D CAD Models
Featured ProductPushbutton Switches
3D ModelLB26RKW01-5F24-JF
Switch FunctionOn-On
Current Rating3A (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeRectangular, Button
Color - Actuator/CapClear (Green Filter/Diffuser)
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)24 VDC
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection-
Features-
Panel Cutout DimensionsRectangular - 22.40mm x 16.20mm
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LB26RKW01-5F24-JF
Related LinksLB26RKW0, LB26RKW01-5F24-JF Datasheet, NKK Switches Distributor
LB26RKW01-5F24-JF Details Description
Related parts for LB26RKW01-5F24-JF
CAP ALUM 220UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
THERMAL PAD DO-5 LARGE K10 datasheet.pdf
IC MPU I.MXL 200MHZ 225MAPBGA datasheet.pdf
RES SMD 11.3K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
Connector Receptacle 16 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
PLUNGER STRIKER datasheet.pdf
IC LDO/SWITCH ADJ DUAL 16TQFN datasheet.pdf
Connector Socket 8 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf