Taiyo Yuden LBC2016T150K
LBC2016T150K picture photo
Mfg. Part Number
LBC2016T150K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 15UH 200MA 1.2 OHM SMD
Datasheet Download
LBC2016T150K.pdf
Availability of LBC2016T150K
QUANTITY
LBC2016T150K Order Process
Ship out your order
Specifications of LBC2016T150K
Internal Part NumberEIS-LBC2016T150K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesEMC Applications
Featured ProductLB Series Inductors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesLB
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance15µH
Tolerance±10%
Current Rating200mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.2 Ohm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant28MHz
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0806 (2016 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
Supplier Device Package0806 (2016 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LBC2016T150K
Related LinksLBC201, LBC2016T150K Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
LBC2016T150K Details Description
Related parts for LBC2016T150K
RES SMD 82K OHM 0.5% 1/16W 0816 datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 5.1K OHM 8SIP datasheet.pdf
CONN RCPT 50POS 1.5MM SMD .5MM datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 13 OHM 0606 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC DAC 16BIT SRL 88WQFN datasheet.pdf
RES 215 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 41POS SKT datasheet.pdf
IC BATT MGMT CTRLR 48TQFN datasheet.pdf
HD-I 5SMPR110F155F BENCH datasheet.pdf
CAP FILM 9.1NF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf