Taiyo Yuden LBC2518T681K
LBC2518T681K picture photo
Mfg. Part Number
LBC2518T681K
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 680UH 45MA 28 OHM SMD
Datasheet Download
LBC2518T681K.pdf
Availability of LBC2518T681K
QUANTITY
LBC2518T681K Order Process
Ship out your order
Specifications of LBC2518T681K
Internal Part NumberEIS-LBC2518T681K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesEMC Applications
Featured ProductLB Series Inductors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesLB
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance680µH
Tolerance±10%
Current Rating45mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)28 Ohm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant3MHz
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Frequency - Test796kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1007 (2518 Metric)
Size / Dimension0.098" L x 0.072" W (2.50mm x 1.80mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
Supplier Device Package1007 (2518 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LBC2518T681K
Related LinksLBC251, LBC2518T681K Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
LBC2518T681K Details Description
Related parts for LBC2518T681K
IC OP AMP QUAD LOW POWER 14-CDIP datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 6.9V TO92-3 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 15POS 5.08MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
RES 200 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 200V X7R 1206 datasheet.pdf
SERIES CABLE CONNECTORS datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 85MA 7.9 OHM TH datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 25V SMD datasheet.pdf