Taiyo Yuden LBM2016T8R2J
LBM2016T8R2J picture photo
Mfg. Part Number
LBM2016T8R2J
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 8.2UH 225MA 1.1 OHM
Datasheet Download
LBM2016T8R2J.pdf
Availability of LBM2016T8R2J
QUANTITY
LBM2016T8R2J Order Process
Ship out your order
Specifications of LBM2016T8R2J
Internal Part NumberEIS-LBM2016T8R2J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductLB Series Inductors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesLB
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance8.2µH
Tolerance±5%
Current Rating225mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.1 Ohm
Q @ Freq25 @ 7.96MHz
Frequency - Self Resonant30MHz
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0806 (2016 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
Supplier Device Package0806 (2016 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LBM2016T8R2J
Related LinksLBM201, LBM2016T8R2J Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
LBM2016T8R2J Details Description
Related parts for LBM2016T8R2J
IC USB KEYBOARD CTRLR 64LQFP datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 35A PPAK SO-8 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 23POS 5.08MM datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 2SMD R/A datasheet.pdf
IC FPGA 140 I/O 176TQFP datasheet.pdf
RES 1.78M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC CABLE EQUALIZER 16SOIC datasheet.pdf
CAP CER 7.4PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
RES SMD 470K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 10A datasheet.pdf