Taiyo Yuden LBR2012T4R7MV
LBR2012T4R7MV picture photo
Mfg. Part Number
LBR2012T4R7MV
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 4.7UH 200MA 240 MOHM
Datasheet Download
LBR2012T4R7MV.pdf
Availability of LBR2012T4R7MV
QUANTITY
LBR2012T4R7MV Order Process
Ship out your order
Specifications of LBR2012T4R7MV
Internal Part NumberEIS-LBR2012T4R7MV
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesEMC Applications
Featured ProductLB Series Inductors
Standard Package3,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesAutomotive, AEC-Q200, LB
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance4.7µH
Tolerance±20%
Current Rating200mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)240 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant45MHz
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Frequency - Test7.96MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)0.057" (1.45mm)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LBR2012T4R7MV
Related LinksLBR201, LBR2012T4R7MV Datasheet, Taiyo Yuden Distributor
LBR2012T4R7MV Details Description
Related parts for LBR2012T4R7MV
TERM BLOCK HDR 6POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 2SKT R/A PCB datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 16AWG WHT/RED 100' datasheet.pdf
MULTI-PAIR 54COND 22AWG 500' datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 5A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
COMMON MODE CHOKE 3300 UH 25% datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER SMD datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 22PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf