Semtech LC03-3.3.TBT
LC03-3.3.TBT picture photo
Mfg. Part Number
LC03-3.3.TBT
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 3.3VWM 18VC 8SOIC
Datasheet Download
LC03-3.3.TBT.pdf
Availability of LC03-3.3.TBT
QUANTITY
LC03-3.3.TBT Order Process
Ship out your order
Specifications of LC03-3.3.TBT
Internal Part NumberEIS-LC03-3.3.TBT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeSteering (Rail to Rail)
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels2
Voltage - Reverse Standoff (Typ)3.3V (Max)
Voltage - Breakdown (Min)-
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp18V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)100A (8/20µs)
Power - Peak Pulse1800W (1.8kW)
Power Line ProtectionYes
ApplicationsEthernet, Telecom
Capacitance @ Frequency16pF @ 1MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SO
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LC03-3.3.TBT
Related LinksLC03-3, LC03-3.3.TBT Datasheet, Semtech Distributor
LC03-3.3.TBT Details Description
Related parts for LC03-3.3.TBT
CONN HEADER .120 6POS PCB TIN datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 9V datasheet.pdf