Littelfuse LC03-3.3BTG
LC03-3.3BTG picture photo
Mfg. Part Number
LC03-3.3BTG
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 3.3VWM 17VC 8SOIC
Datasheet Download
LC03-3.3BTG.pdf
Availability of LC03-3.3BTG
QUANTITY
LC03-3.3BTG Order Process
Ship out your order
Specifications of LC03-3.3BTG
Internal Part NumberEIS-LC03-3.3BTG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTVS Diode Arrays - ESD Suppressors for I/O Interfaces
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesLC03-3.3, SPA®
PackagingCut Tape (CT)
TypeSteering (Rail to Rail)
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels2
Voltage - Reverse Standoff (Typ)3.3V (Max)
Voltage - Breakdown (Min)3.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp17V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)150A (8/20µs)
Power - Peak Pulse3300W (3.3kW)
Power Line ProtectionYes
ApplicationsEthernet
Capacitance @ Frequency9pF @ 1MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LC03-3.3BTG
Related LinksLC03-, LC03-3.3BTG Datasheet, Littelfuse Distributor
LC03-3.3BTG Details Description
Related parts for LC03-3.3BTG
IC MCU 8BIT 896B OTP 18SOIC datasheet.pdf
RES 11K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 5POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
FUSE F/A CLASS T 350A 300V datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
WR-MPC4 MINI POWER CONNECTOR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf
FERRITE CHIP 17 OHM 2000MA SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 54POS INLINE PIN datasheet.pdf
OSC 24.0000 MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 500V SNAP datasheet.pdf
CAP FILM 82NF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf