E-Switch LC1258EENS
LC1258EENS picture photo
Mfg. Part Number
LC1258EENS
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.3A 30V
Datasheet Download
LC1258EENS.pdf
Availability of LC1258EENS
QUANTITY
LC1258EENS Order Process
Ship out your order
Specifications of LC1258EENS
Internal Part NumberEIS-LC1258EENS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package400
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesLC
PackagingBulk
TypeStandard
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating300mA (DC)
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypePlunger for Cap
Color - Actuator/Cap-
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Termination StyleSolder Lug
Ingress Protection-
Features-
Panel Cutout Dimensions-
Operating Temperature-20°C ~ 85°C
Mechanical Life-
Electrical Life10,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LC1258EENS
Related LinksLC125, LC1258EENS Datasheet, E-Switch Distributor
LC1258EENS Details Description
Related parts for LC1258EENS
LED 7-SEG DISP CA RED RHDP .3" datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X10MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SP4T 300MA 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CABLE IEEE1394FIREWIRE 9POS 10' datasheet.pdf
IC DAC 16BIT SER 16-TSSOP datasheet.pdf
RELAY MODULE DIN RAIL 2PDT 120V datasheet.pdf
GDT 420V 20% 10KA T/H FAIL SHORT datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DP3T 300MA 30V datasheet.pdf