Panasonic Industrial Automation Sales LC4H-R6-AC24V
LC4H-R6-AC24V picture photo
Mfg. Part Number
LC4H-R6-AC24V
Brief Description
COUNTER LCD 6 CHAR 24V PANEL MT
Datasheet Download
LC4H-R6-AC24V.pdf
Availability of LC4H-R6-AC24V
QUANTITY
LC4H-R6-AC24V Order Process
Ship out your order
Specifications of LC4H-R6-AC24V
Internal Part NumberEIS-LC4H-R6-AC24V
SeriesLC4H
TypeBatch, Tachometer, Totalizer
Operating ModeUp, Down, Command, Individual, Quadrature
Count Rate30Hz, 5kHz
Time Format-
Number Of Characters Per Row6, 6
Display TypeLCD - Dual Color Characters, Backlight
Display Characters - Height-
Input TypeNo Voltage
Output TypeRelay
Voltage - Supply24VAC
ResetExternal, Front Panel
Panel Cutout DimensionsSquare - 45.00mm x 45.00mm
Mounting TypePanel Mount
Termination StylePlug In, 11 Pin (Octal)
Ingress ProtectionIP66 (Face)
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LC4H-R6-AC24V
Related LinksLC4H-R, LC4H-R6-AC24V Datasheet, Panasonic Industrial Automation Sales Distributor
LC4H-R6-AC24V Details Description
Related parts for LC4H-R6-AC24V
CONN HEADER 11POS 1.25MM R/A SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 1.5W SMA datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 6 COIL 3.4UH SMD datasheet.pdf
FUSE 1100A 690V 3FU/90 AR UC datasheet.pdf
MODULE GYRO/ACCELEROMETER 24ML datasheet.pdf
HEADER 16POS STR DUAL INSUL 2ROW datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
RES 154 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
MLX 12CKT ASSLY WITH SOCKET TERM datasheet.pdf
CABLE STRANDED datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 120A SOT227 datasheet.pdf