Panasonic Industrial Automation Sales LC4HW-R6-AC240V
LC4HW-R6-AC240V picture photo
Mfg. Part Number
LC4HW-R6-AC240V
Brief Description
COUNTER LCD 6 CHAR 100-240V PNL
Datasheet Download
LC4HW-R6-AC240V.pdf
Availability of LC4HW-R6-AC240V
QUANTITY
LC4HW-R6-AC240V Order Process
Ship out your order
Specifications of LC4HW-R6-AC240V
Internal Part NumberEIS-LC4HW-R6-AC240V
SeriesLC4H
TypeBatch, Tachometer, Timer, Totalizer
Operating ModeUp, Down, Command, Individual, Quadrature
Count Rate30Hz, 5kHz
Time Format-
Number Of Characters Per Row6, 6
Display TypeLCD - Dual Color Characters, Backlight
Display Characters - Height-
Input TypeNo Voltage
Output TypeRelay (2)
Voltage - Supply100 ~ 240VAC
ResetExternal, Front Panel
Panel Cutout DimensionsSquare - 45.00mm x 45.00mm
Mounting TypePanel Mount
Termination StylePlug In, 11 Pin (Octal)
Ingress ProtectionIP66 (Face)
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LC4HW-R6-AC240V
Related LinksLC4HW-R, LC4HW-R6-AC240V Datasheet, Panasonic Industrial Automation Sales Distributor
LC4HW-R6-AC240V Details Description
Related parts for LC4HW-R6-AC240V
FUSE 400MA 600V GLASS SHORT RJS datasheet.pdf
Connector Eurostyle Terminal Strip Strip 12 Circuit datasheet.pdf
KNURLED NUT PLASTIC 3/8" datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.063" NYLON 9.4MM datasheet.pdf
RES 6.19K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 400VAC Y5V RADIAL datasheet.pdf
FILTER IEC CONNECTOR 115/250VAC datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 245MA 1.32 OHM datasheet.pdf