Panasonic Industrial Automation Sales LC4HW-R6-AC240VS
LC4HW-R6-AC240VS picture photo
Mfg. Part Number
LC4HW-R6-AC240VS
Manufacturer
Product Category
Panel Meters - Counters, Hour Meters
Brief Description
COUNTER LCD 6 CHAR 100-240V PNL
Datasheet Download
LC4HW-R6-AC240VS.pdf
Availability of LC4HW-R6-AC240VS
QUANTITY
LC4HW-R6-AC240VS Order Process
Ship out your order
Specifications of LC4HW-R6-AC240VS
Internal Part NumberEIS-LC4HW-R6-AC240VS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Industrial Controls, Meters
FamilyPanel Meters - Counters, Hour Meters
SeriesLC4H
TypeBatch, Tachometer, Timer, Totalizer
Operating ModeUp, Down, Command, Individual, Quadrature
Count Rate30Hz, 5kHz
Time Format-
Number Of Characters Per Row6, 6
Display TypeLCD - Dual Color Characters, Backlight
Display Characters - Height-
Input TypeNo Voltage
Output TypeRelay (2)
Voltage - Supply100 ~ 240VAC
ResetExternal, Front Panel
Panel Cutout DimensionsSquare - 45.00mm x 45.00mm
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Ingress ProtectionIP66 (Face)
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LC4HW-R6-AC240VS
Related LinksLC4HW-R6, LC4HW-R6-AC240VS Datasheet, Panasonic Industrial Automation Sales Distributor
LC4HW-R6-AC240VS Details Description
Related parts for LC4HW-R6-AC240VS
IC REG LDO ADJ 0.7A 5DDPAK datasheet.pdf
CONN SSMA JACK R/A 50 OHM PCB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 51.1K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 180A D2PAK datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 14POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .125" datasheet.pdf