Panasonic Industrial Automation Sales LC4HW-R6-DC24V
LC4HW-R6-DC24V picture photo
Mfg. Part Number
LC4HW-R6-DC24V
Brief Description
COUNTER LCD 6 CHAR 12-24V PNL MT
Datasheet Download
LC4HW-R6-DC24V.pdf
Availability of LC4HW-R6-DC24V
QUANTITY
LC4HW-R6-DC24V Order Process
Ship out your order
Specifications of LC4HW-R6-DC24V
Internal Part NumberEIS-LC4HW-R6-DC24V
SeriesLC4H
TypeBatch, Tachometer, Timer, Totalizer
Operating ModeUp, Down, Command, Individual, Quadrature
Count Rate30Hz, 5kHz
Time Format-
Number Of Characters Per Row6, 6
Display TypeLCD - Dual Color Characters, Backlight
Display Characters - Height-
Input TypeNo Voltage
Output TypeRelay (2)
Voltage - Supply12 ~ 24VDC
ResetExternal, Front Panel
Panel Cutout DimensionsSquare - 45.00mm x 45.00mm
Mounting TypePanel Mount
Termination StylePlug In, 11 Pin (Octal)
Ingress ProtectionIP66 (Face)
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LC4HW-R6-DC24V
Related LinksLC4HW-R, LC4HW-R6-DC24V Datasheet, Panasonic Industrial Automation Sales Distributor
LC4HW-R6-DC24V Details Description
Related parts for LC4HW-R6-DC24V
CAP ALUM 6.8UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
LIGHT PIPE .375" PNL MNT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 128PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 35KHZ RRO 8DIP datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 80MSPS 32LLP datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONNECTOR JTAG-ARM ISOLATION datasheet.pdf
RES SMD 453 OHM 1% 1/3W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 33PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
ROUND SPACER #4 PVC 39.37MM datasheet.pdf