Panasonic Industrial Automation Sales LC4HW-R6-DC24VS
LC4HW-R6-DC24VS picture photo
Mfg. Part Number
LC4HW-R6-DC24VS
Manufacturer
Product Category
Panel Meters - Counters, Hour Meters
Brief Description
COUNTER LCD 6 CHAR 12-24V PNL MT
Datasheet Download
LC4HW-R6-DC24VS.pdf
Availability of LC4HW-R6-DC24VS
QUANTITY
LC4HW-R6-DC24VS Order Process
Ship out your order
Specifications of LC4HW-R6-DC24VS
Internal Part NumberEIS-LC4HW-R6-DC24VS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsHow to Read Date Codes
Standard Package1
Category Industrial Controls, Meters
FamilyPanel Meters - Counters, Hour Meters
SeriesLC4H
TypePreset
Operating ModeUp, Down, Command, Individual, Quadrature
Count Rate30Hz, 5kHz
Time Format-
Number Of Characters Per Row6, 6
Display TypeLCD - Dual Color Characters, Backlight
Display Characters - Height-
Input TypeNo Voltage
Output TypeRelay
Voltage - Supply12 ~ 24VDC
ResetExternal, Front Panel
Panel Cutout DimensionsSquare - 45.00mm x 45.00mm
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Ingress ProtectionIP66 (Face)
Operating Temperature-10°C ~ 55°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LC4HW-R6-DC24VS
Related LinksLC4HW-R, LC4HW-R6-DC24VS Datasheet, Panasonic Industrial Automation Sales Distributor
LC4HW-R6-DC24VS Details Description
Related parts for LC4HW-R6-DC24VS
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT323 datasheet.pdf
IC POT DPP 32TAP U/D SOT23-6 datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
KIT PERFORMANCE DEMO AMC7812 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
RES 0.576 OHM 7W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 7.5NH 150MA 510 MOHM datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 9A OLIVE datasheet.pdf