Panduit LCA1/0-12H-X
LCA1/0-12H-X picture photo
Mfg. Part Number
LCA1/0-12H-X
Manufacturer
Product Category
Terminals - Rectangular Connectors
Brief Description
LUG COPPER 1 HOLE
Datasheet Download
LCA1/0-12H-X.pdf
Availability of LCA1/0-12H-X
QUANTITY
LCA1/0-12H-X Order Process
Ship out your order
Specifications of LCA1/0-12H-X
Internal Part NumberEIS-LCA1/0-12H-X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminals - Rectangular Connectors
SeriesPan-Lug®
PackagingBulk
Terminal TypeRectangular Tongue
Stud/Tab Size1/2 Stud
Terminal StyleSingle Stud Hole
Tab Thickness0.120" (3.05mm)
Length - Overall-
Width - Outer Edges0.800" (20.32mm)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), 45° Angle
TerminationCrimp, Barrel
Wire Gauge1/0 AWG
InsulationNon-Insulated
Features-
ColorPink
Contact FinishElectro-Tin
Contact MaterialCopper
Diameter - Barrel ID0.390" (9.91mm)
Diameter - Barrel OD0.520" (13.21mm)
Diameter - Ring ID0.530" (13.46mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LCA1/0-12H-X
Related LinksLCA1/0, LCA1/0-12H-X Datasheet, Panduit Distributor
LCA1/0-12H-X Details Description
Related parts for LCA1/0-12H-X
IC OFFLINE SWIT PWM OTP HV TO220 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES 1.2M OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 475 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
A4 MQ 100W 17 BIT ABSOLUTE datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.5A TO220 datasheet.pdf