| Internal Part Number | EIS-LCA6-56F-L | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Connectors, Interconnects | |
| Family | Terminals - Rectangular Connectors | |
| Series | Pan-Lug® | |
| Packaging | Bulk | |
| Terminal Type | Rectangular Tongue | |
| Stud/Tab Size | 5/16 Stud | |
| Terminal Style | Single Stud Hole | |
| Tab Thickness | 0.070" (1.78mm) | |
| Length - Overall | - | |
| Width - Outer Edges | 0.560" (14.22mm) | |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line), Right Angle | |
| Termination | Crimp, Barrel | |
| Wire Gauge | 6 AWG | |
| Insulation | Non-Insulated | |
| Features | - | |
| Color | Blue | |
| Contact Finish | Electro-Tin | |
| Contact Material | Copper | |
| Diameter - Barrel ID | 0.220" (5.59mm) | |
| Diameter - Barrel OD | 0.310" (7.87mm) | |
| Diameter - Ring ID | 0.340" (8.64mm) | |