| Internal Part Number | EIS-LCAN3/0-14-X | |
| Terminal Type | Rectangular Tongue | |
| Stud/Tab Size | 1/4 Stud | |
| Terminal Style | Single Stud Hole | |
| Tab Thickness | 0.140" (3.56mm) | |
| Length - Overall | 2.280" (57.91mm) | |
| Width - Outer Edges | 0.640" (16.26mm) | |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) | |
| Termination | Crimp, Barrel | |
| Wire Gauge | 3/0 AWG | |
| Insulation | Non-Insulated | |
| Features | - | |
| Color | Orange | |
| Contact Finish | Electro-Tin | |
| Contact Material | Copper | |
| Diameter - Barrel ID | 0.510" (12.95mm) | |
| Diameter - Barrel OD | 0.640" (16.26mm) | |
| Diameter - Ring ID | 0.270" (6.86mm) | |