Panduit LCAX1-12-X
LCAX1-12-X picture photo
Mfg. Part Number
LCAX1-12-X
Manufacturer
Product Category
Terminals - Rectangular Connectors
Brief Description
LUG COPPER 1 HOLE
Datasheet Download
LCAX1-12-X.pdf
Availability of LCAX1-12-X
QUANTITY
LCAX1-12-X Order Process
Ship out your order
Specifications of LCAX1-12-X
Internal Part NumberEIS-LCAX1-12-X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminals - Rectangular Connectors
SeriesPan-Lug®
PackagingBulk
Terminal TypeRectangular Tongue
Stud/Tab Size1/2 Stud
Terminal StyleSingle Stud Hole
Tab Thickness0.120" (3.05mm)
Length - Overall2.030" (51.56mm)
Width - Outer Edges0.800" (20.32mm)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp, Barrel
Wire Gauge1 AWG
InsulationNon-Insulated
Features-
ColorGreen
Contact FinishElectro-Tin
Contact MaterialCopper
Diameter - Barrel ID0.390" (9.91mm)
Diameter - Barrel OD0.520" (13.21mm)
Diameter - Ring ID0.530" (13.46mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LCAX1-12-X
Related LinksLCAX1, LCAX1-12-X Datasheet, Panduit Distributor
LCAX1-12-X Details Description
Related parts for LCAX1-12-X
IC OPAMP GP 700KHZ 8VSSOP datasheet.pdf
RES SMD 1M OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 39 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 5MM datasheet.pdf
RDNDNT NETWORK RACK FOR CPUXXS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 600W datasheet.pdf
RES 2.7 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 10A 125V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CAP FILM 0.12UF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf
ARRAY MALE 200POS 1.3MM GOLD datasheet.pdf