Panduit LCAX250-34-X
LCAX250-34-X picture photo
Mfg. Part Number
LCAX250-34-X
Datasheet Download
LCAX250-34-X.pdf
Availability of LCAX250-34-X
QUANTITY
LCAX250-34-X Order Process
Ship out your order
Specifications of LCAX250-34-X
Internal Part NumberEIS-LCAX250-34-X
Terminal TypeRectangular Tongue
Stud/Tab Size3/4 Stud
Terminal StyleSingle Stud Hole
Tab Thickness0.170" (4.32mm)
Length - Overall3.080" (78.23mm)
Width - Outer Edges1.280" (32.51mm)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp, Barrel
Wire Gauge250 MCM (kcmil)
InsulationNon-Insulated
Features-
ColorYellow
Contact FinishElectro-Tin
Contact MaterialCopper
Diameter - Barrel ID0.700" (17.78mm)
Diameter - Barrel OD0.880" (22.35mm)
Diameter - Ring ID0.780" (19.81mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LCAX250-34-X
Related LinksLCAX25, LCAX250-34-X Datasheet, Panduit Distributor
LCAX250-34-X Details Description
Related parts for LCAX250-34-X
IC 10MHZ CMOS ESCC/2 44-QFP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 25V 100A LFPAK datasheet.pdf
IC AMP VIDEO TRIPLE GAIN2 16SSOP datasheet.pdf
RES SMD 191K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP FILM 0.018UF 2% 16VDC 1206 datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS KEY 1KW 400V datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.135" 3MM 2LD datasheet.pdf
RES 920 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 250MA 1.7 OHM datasheet.pdf
CONN PLUG 79POS CABLE SKT datasheet.pdf