| Internal Part Number | EIS-LCAX4-38H-L | |
| Terminal Type | Rectangular Tongue | |
| Stud/Tab Size | 3/8 Stud | |
| Terminal Style | Single Stud Hole | |
| Tab Thickness | 0.070" (1.78mm) | |
| Length - Overall | - | |
| Width - Outer Edges | 0.620" (15.75mm) | |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line), 45° Angle | |
| Termination | Crimp, Barrel | |
| Wire Gauge | 4 AWG | |
| Insulation | Non-Insulated | |
| Features | - | |
| Color | Gray | |
| Contact Finish | Electro-Tin | |
| Contact Material | Copper | |
| Diameter - Barrel ID | 0.280" (7.11mm) | |
| Diameter - Barrel OD | 0.380" (9.65mm) | |
| Diameter - Ring ID | 0.410" (10.41mm) | |