Panduit LCB1/0-56-X
LCB1/0-56-X picture photo
Mfg. Part Number
LCB1/0-56-X
Manufacturer
Product Category
Terminals - Rectangular Connectors
Brief Description
LUG COPPER 1 HOLE
Datasheet Download
LCB1/0-56-X.pdf
Availability of LCB1/0-56-X
QUANTITY
LCB1/0-56-X Order Process
Ship out your order
Specifications of LCB1/0-56-X
Internal Part NumberEIS-LCB1/0-56-X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminals - Rectangular Connectors
SeriesPan-Lug®
PackagingBulk
Terminal TypeRectangular Tongue
Stud/Tab Size5/16 Stud
Terminal StyleSingle Stud Hole
Tab Thickness0.120" (3.05mm)
Length - Overall2.610" (66.29mm)
Width - Outer Edges0.760" (19.30mm)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp, Barrel
Wire Gauge1/0 AWG
InsulationNon-Insulated
Features-
ColorPink
Contact FinishElectro-Tin
Contact MaterialCopper
Diameter - Barrel ID0.390" (9.91mm)
Diameter - Barrel OD0.520" (13.21mm)
Diameter - Ring ID0.340" (8.64mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LCB1/0-56-X
Related LinksLCB1/, LCB1/0-56-X Datasheet, Panduit Distributor
LCB1/0-56-X Details Description
Related parts for LCB1/0-56-X
RES SMD 34K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 2.2K OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES 4.32K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOD IPM 6PAC 600V 150A datasheet.pdf
IC TXRX DGTL INTERFACE 16DIP datasheet.pdf
OSC XO 78.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf