Panduit LCB1000-12W-3
LCB1000-12W-3 picture photo
Mfg. Part Number
LCB1000-12W-3
Manufacturer
Product Category
Terminals - Rectangular Connectors
Brief Description
LUG COPPER 1 HOLE
Datasheet Download
LCB1000-12W-3.pdf
Availability of LCB1000-12W-3
QUANTITY
LCB1000-12W-3 Order Process
Ship out your order
Specifications of LCB1000-12W-3
Internal Part NumberEIS-LCB1000-12W-3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminals - Rectangular Connectors
SeriesPan-Lug®
PackagingBulk
Terminal TypeRectangular Tongue
Stud/Tab Size1/2 Stud
Terminal StyleSingle Stud Hole
Tab Thickness0.320" (8.13mm)
Length - Overall5.270" (133.86mm)
Width - Outer Edges2.170" (55.12mm)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp, Barrel
Wire Gauge1000 MCM (kcmil)
InsulationNon-Insulated
Features-
ColorWhite
Contact FinishElectro-Tin
Contact MaterialCopper
Diameter - Barrel ID-
Diameter - Barrel OD-
Diameter - Ring ID-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LCB1000-12W-3
Related LinksLCB100, LCB1000-12W-3 Datasheet, Panduit Distributor
LCB1000-12W-3 Details Description
Related parts for LCB1000-12W-3
TIE PAN TY REL NYL WR BLK 22.2" datasheet.pdf
CAP CER 0.027UF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
IC OFFLINE SWIT PROG OVP 7CESIP datasheet.pdf
IC BUS TRANSCVR 16BIT 48TSSOP datasheet.pdf
5MM EUROBLOCK PC STR BLK 14POS datasheet.pdf
RES 18.2 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
10 MM INDUCTIVE datasheet.pdf
CABLE 39POS .100 JUMPER 12 INCH datasheet.pdf
IC DDR3 SDRAM 1GBIT 667MHZ 96BGA datasheet.pdf