Panduit LCB300-56H-X
LCB300-56H-X picture photo
Mfg. Part Number
LCB300-56H-X
Manufacturer
Product Category
Terminals - Rectangular Connectors
Brief Description
LUG COPPER 1 HOLE
Datasheet Download
LCB300-56H-X.pdf
Availability of LCB300-56H-X
QUANTITY
LCB300-56H-X Order Process
Ship out your order
Specifications of LCB300-56H-X
Internal Part NumberEIS-LCB300-56H-X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminals - Rectangular Connectors
SeriesPan-Lug®
PackagingBulk
Terminal TypeRectangular Tongue
Stud/Tab Size5/16 Stud
Terminal StyleSingle Stud Hole
Tab Thickness0.160" (4.06mm)
Length - Overall-
Width - Outer Edges1.190" (30.23mm)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), 45° Angle
TerminationCrimp, Barrel
Wire Gauge300 MCM (kcmil)
InsulationNon-Insulated
Features-
ColorWhite
Contact FinishElectro-Tin
Contact MaterialCopper
Diameter - Barrel ID0.650" (16.51mm)
Diameter - Barrel OD0.810" (20.57mm)
Diameter - Ring ID0.340" (8.64mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LCB300-56H-X
Related LinksLCB300, LCB300-56H-X Datasheet, Panduit Distributor
LCB300-56H-X Details Description
Related parts for LCB300-56H-X
FERRITE CHIP 30OHM 25% 0603 SMT datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 4A 125VAC/VDC RAD datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:10 50MHZ 20SOIC datasheet.pdf
RES SMD 162 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 4SMD datasheet.pdf
CAP CER 5.3PF 50V T2H 0402 datasheet.pdf
Connector Socket 11 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf