Essentra Components (formerly Richco, Inc.) LCBS-16-HT
LCBS-16-HT picture photo
Mfg. Part Number
LCBS-16-HT
Manufacturer
Product Category
Board Supports
Brief Description
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 1"
Datasheet Download
LCBS-16-HT.pdf
Availability of LCBS-16-HT
QUANTITY
LCBS-16-HT Order Process
Ship out your order
Specifications of LCBS-16-HT
Internal Part NumberEIS-LCBS-16-HT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Hardware, Fasteners, Accessories
FamilyBoard Supports
SeriesLCBS-HT
Holding TypeSnap Lock
Mounting TypeSnap Lock
Between Board Height1.000" (25.40mm) 1"
Length - Overall1.728" (43.90mm)
Support Hole Diameter0.157" (4.00mm)
Support Panel Thickness0.062" (1.57mm) 1/16"
Mounting Hole Diameter0.187" (4.75mm) 3/16"
Mounting Panel Thickness0.055" ~ 0.080" (1.40mm ~ 2.03mm)
FeaturesHigh Temperature, Winged
MaterialNylon
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LCBS-16-HT
Related LinksLCBS-, LCBS-16-HT Datasheet, Essentra Components (formerly Richco, Inc.) Distributor
LCBS-16-HT Details Description
Related parts for LCBS-16-HT
FIXED IND 270UH 78MA 8.1 OHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 182K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 20V 0.18A SOT563F datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 8A 36TQFN datasheet.pdf
KIT EVAL 78K0 UPD78F8024 MCU datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 51 TYPED 33POS datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 192KB FLASH 40QFN datasheet.pdf
ENCODER MECH PC 16POS SINGLE datasheet.pdf