Panduit LCBX1/0-12F-X
LCBX1/0-12F-X picture photo
Mfg. Part Number
LCBX1/0-12F-X
Manufacturer
Product Category
Terminals - Rectangular Connectors
Brief Description
LUG COPPER 1 HOLE
Datasheet Download
LCBX1/0-12F-X.pdf
Availability of LCBX1/0-12F-X
QUANTITY
LCBX1/0-12F-X Order Process
Ship out your order
Specifications of LCBX1/0-12F-X
Internal Part NumberEIS-LCBX1/0-12F-X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminals - Rectangular Connectors
SeriesPan-Lug®
PackagingBulk
Terminal TypeRectangular Tongue
Stud/Tab Size1/2 Stud
Terminal StyleSingle Stud Hole
Tab Thickness0.130" (3.30mm)
Length - Overall-
Width - Outer Edges0.850" (21.59mm)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
TerminationCrimp, Barrel
Wire Gauge1/0 AWG
InsulationNon-Insulated
Features-
ColorPink
Contact FinishElectro-Tin
Contact MaterialCopper
Diameter - Barrel ID0.450" (11.43mm)
Diameter - Barrel OD0.580" (14.73mm)
Diameter - Ring ID0.530" (13.46mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LCBX1/0-12F-X
Related LinksLCBX1/, LCBX1/0-12F-X Datasheet, Panduit Distributor
LCBX1/0-12F-X Details Description
Related parts for LCBX1/0-12F-X
IC TEMP SWTCH PUSH/PULL SOT23A-5 datasheet.pdf
IGBT 600V 70A 190W TO247 datasheet.pdf
MOD BLUETOOTH CSR SPP PAN1455 datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 12 OHM 16DIP datasheet.pdf
LIMIT SW TOP PLUNGER NEON LAMP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
FIXED IND 4.7NH 1.562A 50 MOHM datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
350 TB SPR CLA 90D THR datasheet.pdf
HD 38999 121C 121#23 PIN RECP datasheet.pdf
47UF 25V 8,2X11MM 85C 3000H datasheet.pdf